Ana Sayfa / Güncel / 2011 MEB Gaziantep Gençler Stilize Türkiye Finalinde Çıkan Olaylar
2011 MEB Gaziantep Gençler Stilize Türkiye Finali Yarışması Olayları
2011 MEB Gaziantep Gençler Stilize Türkiye Finali Yarışması Olayları

2011 MEB Gaziantep Gençler Stilize Türkiye Finalinde Çıkan Olaylar

GAZİANTEP’TE düzenlenen halk oyunları yarışmasında Bursa Osman Gazi Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kız folklor ekibinden bir öğrencinin gösteri sırasında bayılmasının ardından salon karıştı. Arkadaşlarının yardımına koşan bazı kız öğrenciler ağlarken, bazıları da sağlık görevlilerinin gelmesi için çığlık attı. Jürinin uyarısıyla müzik kesilerek bayılan öğrenciye müdahale edildi. Bu sırada Bursa ekibinin öğretmen ve yöneticileri, jüri üyeleriyle, diğer görevlilere saldırdı. Bunlara folklörcüler de katılınca kavga çıktı. Yaklaşık 3 dakika süren kavga araya girenler tarafından sona erdirildi.

Karataş Spor Salonu’nda düzenlenen ve bölgelerinde birinci olan 12 orta öğretim okulunun halk oyunlarının erkek ve kız ekipleri, birinci olabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Yarışmada, Ankara Etimesgut Eryaman Lisesi, Bursa Osman Gazi Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ordu Atatürk Anadolu Lisesi, Kastamonu Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Kırklareli Anadolu Lisesi, Siirt Zübeyde Hanım Lisesi, Antalya Kepez Hızır Reis Teknik Meslek Lisesi, Manisa Demirci Anadolu Öğretmen Lisesi, Konya Selçuklu Mehmet Halil Hekimoğlu Teknik Meslek Lisesi, Artvin Anadolu Lisesi, Van Orhan Okay Lisesi ve Iğdır Şehit Piyade Çavuş Tunay Çatuk Çok Programlı Lise öğrencileri gösterilerini sundu. Gösterilerin ardından bazı okul yöneticileri, puanlamadan dolayı jüriye itiraz etti.

Salonu karıştıran gelişmeler ise Bursa Osmangazi Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin kız ve erkek öğrencilerinin karma gösterisi sırasında başladı. Bir kız öğrenci aniden fenalaşarak yere yığıldı. Arkadaşlarının yere düştüğünü fark edemeyen öğrenciler bir süre daha oyunlarına devam etti, daha sonra, gösteriyi bitirip yere düşen arkadaşlarının yanına koştu. Bu sırada bazı kız öğrenciler ağlarken, bazıları da sağlık görevlilerinin gelmesi için çığlık attı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken müzik yayını bir süre daha devam etti. Jüri üyelerinin uyarısı üzerine yaklaşık 45 saniye sonra müzik kesilerek bayılan öğrenciye müdahale edildi. Bu sırada Bursa ekibinin öğretmen ve yöneticileri jüri üyeleriyle, diğer görevlilere saldırdı. Bunlara folklörcüler de katılınca ortalık savaş alanına döndü.

Yaklaşık 3 dakika süren kavga, araya girenler tarafından yatıştırıldı. Bursa ekibi yarışmayı tamamlamadan otobüsüne binerek salondan ayrıldı.

KAVGANIN NEDENİ BAYILAN ÖĞRENCİ

Bu arada Bursa Osman Gazi Ali Osman Sönmez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ekibinin yöneticilerinin tepkisine neden olan olayla ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. İddiaya göre, ekipteki kız öğrencilerden biri rahatsızlanınca folklor ekibi yöneticileri jüriye başvurarak, ikinci olan yarışma sırasının arka sıralara alınmasını, bu arada öğrencilerini kontrol için hastaneye götürmek istediklerini söyledi. Ancak, jüri bu teklifi yarışmanın kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Söz konusu öğrenci yarışma sırasında fenalaşınca da Bursa ekibinin yöneticileri jüri ve diğer ilgililere saldırdı. Yarışma sonucunda Kırklareli Anadolu Lisesi en fazla puanı alarak Türkiye birinciliğini kazandı.

Olayın videosu için tıklayınız..

Eğer video çalışmıyorsa veya yazıyla ilgili şikayetiniz varsa buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz.

Buna da bak

2016 THOF İstanbul İl Yarışması Sonuçları

2016 Türkiye Halk Oyunları Federasyonu İstanbul İl Yarışması 5 Mart 2016 tarihinde Leyla Gencer Opera …