Halk Oyunları Sayfamızı Siz de Beğenin


 • Folklor Halk Oyunları

 • Site Haritası

 • Rss facebok twitter
  Anadolu Folklor Topluluğu  Maraş Ağızı

  Kategori: M |
  24 Ekim 2014

  Maraş’ın (Kahramanmaraş) bilhassa Göksun ilçesinde birbirine yakınlığı olan iki özel oyundan biri bu, öbürü Hasandağı’dır. Aralarda türküleri söylenerek davul – zurnayla yürütülen toplu oyunlardır. İkiden fazla diziyle oyuna birlikte girilebilir. Erkek dizileri, kadın dizileri ve karma diziler, her biri kendi başçekenin idaresinde, fakat cümlesi (hepsi) kenardaki davul – zurnanın eşliğinde başlayıp yürütülürler. Yer elverişli değilse tek dizinin oynaması caizdir (gerekir). Çoğu zaman da tek diziyle başlanıp, seyircilerin coşkunluğu arttıkça dizilerin sayısının üç – beşe kadar çıktığı görülür. Kenarlarda fısıldaşıp anlaşarak takımlarını usulca kuruveren gençler dörder – beşer kalkıp sağdan soldan âhenkle meydana girer ve havanın bulunduğu yerden adımlara uyup oyunun arkasına yürütürler. İlk bir – iki dizi çok usta görünürse, daha fazlası kalkmayıp onları seyirle yetinirler.

  Yörenin şu sözsüz çeşitleri de gün gören oyun havalarıdır: Cengiharbi, Çoban, Çamdan Sakız Akıyor, Denizli, Halep, Holıli, Kaba, Kelo, Pekmez, Pulke (Polka?), Sıçratma, Zeytin Halayı, Üç Ayak ve Yeldirme çeşitleri ki bunlar il merkezinde de oynanırlar.

  1 Yorum


  1. begüm

   çok çirkin bence hiç kimse okumasın :( :(  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>