Halk Oyunları Sayfamızı Siz de Beğenin


 • Folklor Halk Oyunları

 • Site Haritası

 • Rss facebok twitter
  Folklor / Halk Oyunları  Şanlıurfa’da Oyunlar

  Kategori: U,Ü |
  23 Nisan 2014

  Burası kara gözlünün, hilal kaşlının, ok kirpiklinin iklimidir. Suyu, havası böyle güzeller yetiştiriyor. ovası, kışın bile sıcaktır. Hele yazın adeta yanar. Benizleri konuk taşralılarda bile buğdaylaştırır. Bu yüzden türküsü de yanıktır. Türkü düzmeye “yakmak” derler… Oyunlardan önce, meydana çıkan davul-zurna giriş olarak bir havası vurur. Daha sonra hep bir ağızdan şu hoyrat söylenir:

  Urfalıyım ezelden
  Gönlüm geçmez güzelden
  Gönlümün gözü çıksın
  Sevmiyeydim ezelden

  bir yana düşer
  Zülüf gerdana düşer
  Bu nasıl baş bağlamak
  Her gün bir yana düşer.

  Hoyratı işiten alayı el ele tutuşmuş, gönül gönüle bağlanmış olarak meydanı doldurur. Ses ve ahenk cümbüşü, dumanla birlikte ‘nın dağlarını sarar…

  oyunları üç parçadan ibarettir:

  1- Ağır Oyun (Dörtlük Oyun): Ağır, Orta, Harbî ve Düz olmak üzere dört bölümden meydana gelir. Gayet ağır bir tempoyla başlar. Gittikçe hızlanır ve sonunda iş kılıca dayanır. Bu oyunun düğünlerde yalnız erkekler, dörtlü bir takım halinde yürütürler.

  2- Halay: Bunu hususiyle (özellikle) kadınlar çeker. Fakat karma da oynanabiliyor.

  3- Kılıç ve Kalkan Oyunu: Yalnız erkeklerce oynanır. Urfalı; “Kılıçkalkanı değme yiğit oynayamaz. Kılıç- kalkan bu… Tutmak için yürek, vurmak için bilek ister” der.

  Giyim: Başta kül’h ve etrafında puşu vardır. Urfalı oyuncu çitara gömlek üstüne cipken giyer ve beline kuşak dolar. Şalvar boldur. Ayakta kırmızı yemeni vardır.

  Oyun Havaları: yöresinin oyun havaları nispeten ağır tartımlı olmakla beraber, esasları hemen daima cengaverliğe dayanır halkın savaşçı ruhiyatını ifade ederken muntazam, fakat ağır hareketlere yer verirler. Katiyen kıvrak ve hafif değillerdir. Arada, aşkı da terennüm ederler. Oyunlara daima davul zurna eşlik eder.

  Kılıç Kalkan oyunları da devam etmektedir. Bunlar gayet sert, âdeta ciddî bir savaşın ruh haleti içinde oynanırlar. Urfalılar, hem pek hassas hem de memleket havasına kıskançlık derecesinde bağlı görünürler, öyledir de. Oyunları da temkin (ağrıbaşlılık) ve enerji yanyana yaşar. Üç Ayak ve Döne oyunları bilhassa gün görmektedir.

  0 Yorum


  Ilk yorum yazan olun


  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  Keywords: Şanlıurfa’da Oyunlar , Şanlıurfa’da Oyunlar yarışma, Şanlıurfa’da Oyunlar oyun, Şanlıurfa’da Oyunlar yarısma, Şanlıurfa’da Oyunlar video, yarışma, Şanlıurfa’da Oyunlar yarışması, Şanlıurfa’da Oyunlar,halk oyunları mp3, Şanlıurfa’da Oyunlar muzikleri, Şanlıurfa’da Oyunlar müzikleri, Şanlıurfa’da Oyunlar izle