“Fırat’ın Dansı” Gönülleri Buluşturdu…

BASIN DUYURUSU
25 Haziran 2009

“Fırat’ın Dansı” Gönülleri Buluşturdu…

TIM Maslak Show Center’da, 20 Haziran 2009 Cumartesi akşamı “Fırat’ın Dansı” adlı gösteri gerçekleştirildi. Her dans bir efsaneyi anlattı. Fırat bir halay, o bir türkü ve sevda. Nice bin yıllar boyu, Fırat Anadolu insanının gönlüne akacak, coşacak, çağlayacak. Bu gösteri; binlerce yıllık Anadolu kültürünü tanıtmanın yanı sıra, kültür ve sanatın evrenselliğini paylaşarak sevgi, dostluk ve barışa bir çağrı anlamı taşıyordu.

KEFTUD – Kemaliye (Eğin) Folklor Turizm Gençlik ve Spor Derneği’nin organizasyonu ile seyiricisi ile buluşan gösteri, 2006 yılından bu yana yürütülen çalışmaların ilk ürünü olma özelliği taşıyor. Fırat Nehri’nin yurdumuz topraklarında geçtiği illerin kültürel değerlerinin geleneksel halk dansları ve bunların çağdaş yorumları ile yansıtılmasının amaçlandığı gösteri, Kemaliye (Eğin) yöresi halk dansları ve müziğinin, diğer halk dansları ile birlikte harmanlandığı görsel ve müzikal bir şölene dönüştü. Seyircilerin coşkulu alkışları ile desteklediği gösteriyi izleyenler, Anadolu’nun kültürel zenginliğini ve birleştiriciliğini bir kez daha tanıma fırsatı buldular.

Proje için özel olarak seçilen 100 kişilik dans topluluğunun, 2,5 yıllık bir eğitim sürecinden geçerek hazırlandığı “Fırat’ın Dansı” gösterisi iki bölüm halinde gerçekleştirildi. İlk bölümde; müzik ve repertuarı aranjör Taner Demiralp tarafından hazırlanan Kemaliye (Eğin) ezgileri ve halk oyunları sunuldu. İkinci bölüm de ise; Fırat’ın eşsiz güzelliği ile Anadolu’muzun halk danslarının kucaklaştığı özel bir buluşma yaşandı : Zeybek, Karadeniz, Bitlis, Kafkas ve Kırklareli geleneksel halk dansları tüm gönülleri coşturdu. “Fırat’ın Dansı” projesi, yeni gösteriler için çalışmalarına devam ediyor.

Saygılarımla..

H.Hüseyin Duru
Dernek Başkanı

KEFTUD – Kemaliye (Eğin) Folklor Turizm Gençlik ve Spor Derneği
Tel: 0212 274 42 47 0212 266 40 44
E-posta : h.huseyinduru@yahoo.com.tr

KEFTUD – Tel: 0212 523 43 86 Faks: 0212 523 43 90
E-posta: info@keftud.org.tr

Adres: EKM Erzincan Kültür Merkezi, Kıztaşı Sofular Mah. Dolap Cad. No: 1 Fatih-İstanbul

firatdanslogo

firatdans1
firat dans2

Buna da bak

2022 Okul Sporları Gençler Türkiye Şampiyonası

2022 Okul Sporları Gençler Türkiye Şampiyonası Sonuçları

2022 Okul Sporları Gençler Türkiye Şampiyonası 3 Nisan 2022 Pazar günü Ordu ili Başpehlivan Recep …

Bir Yorum

  1. FRAT’IN DANSI adlı bu gösterinin yaratıcısı ve Genel Sanat Yönetmeni İLHAN ALTIPARMAK olup Telif hakları kendisine aittir.Söz konusu ismin kullanılması İLHAN ALTIPARMAK’ın onayına bağlıdır.Reklam,Tanıtım filmi,Film,Kataloğ ve Sanal ortamda kullanılması halinde İstanbul Mahkemeleri salahiyetindedir.

    İLHAN ALTIPARMAK 30.9.2009

    Tasdik No:947-66-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir