bitlis-bes-minare-baskani-cuneyt-guneri

Bitlis Beş Minare S.K Başkanı Cüneyt Güneri’nin Açıklamaları

bitlis-bes-minare-baskani-cuneyt-guneriÖdül töreninde yaşananların medyada farklı şekilde yansıtıldığını belirten başkan Güneri, “Ekibimizin jüriye ve protokol sıralarına saldırdığına dair ulusal basında yer alan haberler aslını yansıtmıyor. Yarışma sonucunda birincilik bekleyen ekibimizin bir anda yedinci olması sonucu yaşanan olumsuz atmosferden kaynaklı kısa bir arbede yaşanmıştır.. Medyanın bunu sanki Bitlis ekibi orada cinayet işlemiş şeklinde yansıtması bizleri derinden üzmüştür. Bizler birçok kez yarışmalara katıldık. Derece almadığımız yarışmalar oldu. Fakat buna rağmen en ufak bir tepki vermeden, dereceye giren ekipleri tebrik ederek oradan ayrıldık” şeklinde konuştu.

Güneri, “Bizler ilk defa yarışmalara katılmıyoruz. En son Haziran ayında aynı bu ekibimizle gençlik merkezleri arasında düzenlenen yarışmada birinci olduk. Ekimizin bu yarışmadan önceki tüm hazırlıkları, yarışmada dereceye girme hatta birincilik idi. Zaten yarışmadan önce seremoniye çıkarken bile diğer ekiplerin birinci geleceğimiz yönünde tebrikleri oldu. Bizler bu yarışmada ikinciliği bile kabul edemeyecek durumda iken federasyonun bazı yöneticileri ekibimizi yedinci yaptı” dedi.

Sonuçların objektif bir sonuç olmadığını vurgulayan Güneri sözlerine devamla, “Dereceye giren ekiplerin belirlenmesinde işin içine hakemlerin insiyatifi giriyor. Halk oyunları bir futbol karşılaşması gibi değil. Futbol karşılaşmalarında top kaleyi geçer gol verirsin bu somut bir durumdur. Halkoyunları yarışmalarında böyle bir durum geçerli değildir. Dostluk, duygusallık ön planda, onun hatırı, bunun hatırı derken işin içine bu kez farklı durumlar giriyor. Objektif bir değerlendirme olmuyor. Yarışma sonuçlarının açıklamasıyla bu durum bir kez daha ortaya çıktı. Dereceye giren ekiplerin daha önceden belirlenmesi bizlerin boşuna hazırlanıp boşuna emek verip Malatya’ya gittiğimizin göstergesidir. Yarışmadan önce sonuçları zaten belirlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan olaylardan derin üzüntü duyduğunu söyleyen Güneri, “Yaşanan olaylar bizleri de derinden üzmüştür. Yaşanılanlar ekibimizin beklemediği sonuçlar karşısında birkaç oyuncumuzun ferdi davranması sonucu yaşandı. Ulusal basının yansıttığı gibi jüriye veya protokol sıralarına bir saldırı söz konusu değil. Sadece sonuçların verdiği psikolojik durumdan kaynaklı kısa bir arbede yaşandı. Yaşanan kısa süreli arbede polisin biber gazı ile müdahale etmesiyle kısa sürede yatıştı. Biz bu tür olayları kesinlikle tasvip etmiyoruz. Onaylamıyoruz. Halk oyunları kültürdür. Bizlerin kültürü yaşatmaktır. Orada çıkan olaylardan dolayı Malatya Valiliği’nden Malatya milletvekillerinden, Malatya halkından, Bitlis halkından ve izlemeye gelen seyircilerden kulübüm adına özür diliyorum, yaşanılan bu duruma bizlerde çok üzüldük” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Buna da bak

2020 THOF 2.Kademe Antrenörlük Kurs Duyurusu

2020 THOF 2. Kademe Antrenörlük İntibak Kursu Duyurusu

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 2020 yılı içinde 2. Kademe Antenörlük belgesi için Usta Öğreticilere intibak …

2 yorumlar

  1. bitlisin halkoyunlarında bu hale gelmesinin tek sebebi mustafa yiğin ve selaattin koçan dır hiç bir zaman halkoyunlarında gençlerin önünü açmadılar adamlar mezara girecek yaştalar halende ben ben ben ben diyorlar halkoyunları bitliste rezil bir hale gelmiş oyuncular hocalar hepsi birbirine küsmüş üstünlük sağlama peşindedir. kınıyorum…

  2. bizde ordaydık yani olanı biteni gördük adamlar jurilere saldırmaya çalıştılar başkanın masasına doğru koştular sizce bu başkanın elini öpüp teşekkğr etmek için miydi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir