Türkiye Halk Oyunları Federasyonu - THOF

THOF Usta Öğreticilik İntibakı için Büyük Adım Attı

Çok zamandır ortalarda dönen; usta öğreticilik kalkıyor mu? usta öğreticelere ne olacak? halk eğitimlerde usta öğreticiler mi antrenörler mi görev alabilecek? usta öğreticelere antrenörlük şansı verilecek mi? intibak olacak mı? gibi sorularla gündem oldukça meşgul bulunmaktaydı. Federasyon ise bu konuda çalışmalarının olduğunu sürekli belirtmekteydi. Sonunda Federasyon bu konuda büyük bir adım attı ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında 20.01.2012 tarihinde yapılan protokol sonucunda Türkiye’de halk oyunları yöre öğreticilerinin federasyonumuzda antrenör olabilmeleri için büyük adım atıldı.

Halk oyunları için milat niteliğinde bulunan bu protokol törenine federasyon başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, federasyon başkanvekili remzi kaya ve kurul üyelerimiz ile hayat boyu öğrenme genel müdürü Doç. Dr Mustafa kemal biçerli ve milli eğitim bakanlığı yetkilileri katıldı.

Protokol imza töreninde açılış konuşmasını yapan federasyon başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu halk oyunları camiası adına bir miladın bugün bu protokol sayesinde gerçekleştiğini ve hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün katkılarıyla Türk Halk Oyunlarını yaşatıp ileriki nesillere aktarmak için çalışmalar içerisinde olacaklarını bildirdi. Ayrıca milli eğitim bakanlığı okullar arası halk oyunları yarışmaları ile ilgili tüm çalışmaların bitme aşamasında olduğu ve bu müjdeyi en kısa zamanda halk oyunları camiasına duyuracaklarını bildirdi.

Hayat boyu öğrenme genel müdürü Doç. Dr. Mustafa kemal biçerli ise yaptığı konuşmada federasyondan gelen istek karşısında ekiplerimiz ile yapılan ortak çalışmaların ürünü olan bu protokolün tüm Türk kültürü adına hayırlı olması dileğinde bulundu.

Buna da bak

2020 THOF 2.Kademe Antrenörlük Kurs Duyurusu

2020 THOF 2. Kademe Antrenörlük İntibak Kursu Duyurusu

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu 2020 yılı içinde 2. Kademe Antenörlük belgesi için Usta Öğreticilere intibak …

4 yorumlar

 1. Uzun yıllar TÜRK HALK DANSLARINA İstanbulda hizmet verdim 1972 yılına kadar T.M.T.F de halk oyunlar başkanlığı ve muhtelif derneklerde eğitmenlik hizmetleri verdim .
  İlerlemiş yaşıma rağmen bugünkü kondisyonumu gençlik yıllarımdaki yoğun Folklor faaliyetlerime borçluyum. SİZLERİN güzel başarılarını takip etmekteyim, Halen ALANYA’DA
  ikamet etmekteyim bu yöredeki halk oyunları faaliyetlerinin genelde profösyönel şekilde ele alındığını ve özellikle zeybek (yöre havaları) niteliğini benimsemiş olduğunu tespit edebilmiş
  bulunmaktayım. Şayet kurumunuzun ALANYA yöresinde etkin faaliyetleri var ise bilmek ve gerekirse yetkilileriniz ile tanışarak faaliyetlerinize katılmak isterim.
  Sevgiler,
  mehmet feyiz PİRİM – email: feyizvepirim@hotmail.com Tel: 5322170321

 2. arkadaşlar herşey daha güzel olacak federasyon başkanı açıkladı şuan hükümetle diyalog halindedirler..

 3. şaşıyorum 3 kurus kazandığımız hakkımıza uzanan ellere.thof baskanı yerını saglama almak ıcın butun emeklerı bosa cıkarıp delege sıstemıne yoneldı.bu adamın ısı bıze haklarımızı getırmek degıl cebımızdekı 3 kurusu almak.

 4. eminim benim gibi binlerce usta öğretici bu intibakların ardından ne gibi bir gelişme olacak diye sabırsızlıkla bekliyor.sahi bizim halimiz ne olacak.haydi diyelim antrenör olduk.bundan böyle gençlik spordamı calısacağız.sosyal ve özlük haklarımız bizlere verilecekmi?yoksa aynı statüde yine halkeğitimlerde mi calısacağız.eğer yine aynı şartlarda halk eğitimlerde calısmaya devam edeceksek niçin bizleri onca masrafa sokup antrenör kurslarına yönlendiriyorlar.kısacası ne yapmaya calısıyorlar hiç bir yetkili cıkıpta bir acıklama yapmıyor.ne halk oyunları federasyonu başkanlığından nede hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir