2012 Vaksa Türkiye Halk Dansları Yarışması

20. Türkiye Halk Dansları Yarışması ( 2012 VAKSA ) Sonuçları

20. Türkiye Halk Dansları Yarışması ( 2012 VAKSA ) 14-15 Mayıs 2012 tarihinde Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Sonuncusu olduğu düşünülen bu yarışmanın işte sonuçları:
2012 Vaksa Türkiye Halk Dansları Yarışması

Mansiyon – Anadolu Folklor Vakfı – Kırşehir Yöresi
Mansiyon – Kartal Folklor Derneği – Bitlis Yöresi
Mansiyon – İzmir Çiğli Halk Eğitim Merkezi – İzmir Yöresi
Mansiyon – Kütahya Halk Eğitim Merkezi – Kütahya Yöresi

5- Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı – Bursa Yöresi
4- Tuana Sanat GSK – Trabzon Yöresi
3- Yalova TUFAG – Fethiye Yöresi
2- Çankaya HOYTUR GSK – Üsküp Yöresi
1- Yedirenk Halk Oyunları GSK – Kırklareli Yöresi

Video çalışmıyorsa veya içerik hakkında şikayetleriniz varsa buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz.

Buna da bak

2018 THOF Gençler Türkiye Şampiyonası Sonuçları

2018 THOF Gençler Şampiyonası Sonuçları ve Videoları

2018 Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Gençler Türkiye Şampiyonası 13-15 Temmuz 2018 tarihinde Artvin’de düzenlenmiştir. Yarışmaya …

73 yorumlar

 1. fittiri fik fik

  bu işin kalıba sokulamayacağını göstermiş yedirenk ve kütahya… diğer ekiplerin 10-15 sene önceki ekiplerden ne farkları var? yarışma gibi izlemeyin.. birlik beraberlik hoş görünür belki ama her şeyin önüne geçmemeli yoksa çok robotik olur… ritmik jimnastik anlayışından çıkın biraz… sanırım yedirenk ve kütahya gibi ekipler sayesinde kriterleri değiştirmek zorunda kalacaklar.. çünkü hep kendini tekrar eden işler görüyoruz… Yedirenkteki arkadaşlara helal olsun son 5 yıldır istikrar ve bildiklerini okuma konusundaki dirençleri için. yarışma için değil kendileri zevkleri için oynayan gruplar kütahya ve yedirenkdi..

 2. 15 yıldır türk halk oyunları içerisinde hem dansçı hem çalıştırıcı hem de müzisyen biri olarak söylüyorum :
  Her dans ettiğimizde insanlar bunu kendi bakış açılarından algılarlar.Jüride bulunanlar da insan.Fakat onların kendi bakış açılarını ve bir çok şeyi geride bırakması gerekir.İçinde bulunduğum ekip son 4-5 yıldır yarışmalara katılmıyor.Ekipten ayrı olarak bende 4-5 yıldır aktif olarak dans edemiyorum eğitimle ilgili nedenlerden dolayı.AKM sahnesine son ayak basanlardan olduğum için şanslı sayıyorum.3.olduğumuzda başlığımı çıkarıp ön girişte yere çarparak ağladığımı hiç unutamam.Bunları neden anlatıyorum?

  Bana o zaman ki hazzı veren tek ekip KÜTAHYA idi.Çoşkusu,hareketleri çok akıcı sıcak ve içtendi.Diğer ekiplerin emeklerine büyük saygım var fakat,onların yanında kırklareli gibi bir yöre bile ‘donup’ kaldı.Halk oyunları halkın yaşanmışlıklarıyla ortaya çıkan şeyler olduğundan fazla çekiştirmeye gelmiyor.Klasik ve gelenekçi bir görüş olabilir ama sonuçta halk oyunları folklörün folklörde kültürün bir parçası.Esneklik bir yere kadar.Zamanında Artvin oynuyorum diyip bale yapanları da gördük 🙂 Her neyse,tüm ekipleri tebrik ediyorum fakat KÜTAHYA’yı gönülden kutluyorum.Helal olsun aslanlar bana eski günlerimi yaşattınız.

 3. arkadaşlar Yedirenk ekibinin hakkının 1.lik olmadığı ortadadır.Hoy-Tur ve özellike Kütahya ekibinin çıkardığı iş ortadadır.

 4. Tüm yarışmayı izleyen biri olarak şuradaki yorumları görünce insanların sadece Gala’yı izleyerek ahkam kestiklerini görüyorum yada ben gerçekten halk oyunları adına bişiy bilmiyorum 🙂 Çünkü yarışma performansına göre buraya gelen yorum 1yada 2 tane..Öncelikle yarışma performansına göre Kütahya’nın 1. olması bir abestle iştigaldir.Çünkü yarışmadaki çizgilerin düzensizliği ve başlıkla yaşadıkları sorundan dolayıdır ancak bunlar mansiyon almasını gerektirmez bu ekibin.Gala performansına bakarsak Kütahya 1. olur evet haklısınız.
  Çiğli’ye gelirsek,onlarda birazda hocalarının kurbanı oldular diyebilirim.1 dakika gibi bir sürede Erkeklere düzenli zeybek kostümü giydirmek biraz cesaret ister,Galada bu cesaret işe yaradı,ama yarışmada maalesef ters tarafa takılan musaflık,başka birinin düşen musaflığı ve olmayan piştolü ekibin moralini yarışmada çok aşağıya indirdi..Ayrıca 2009 yılında giydikleri erkek kostümleri bu yılkinden kat ve kat iyiydi.Haa onlarında hakkı Mansiyon değildi o ayrı..

  Hoytur, bu yarışmanın 2 en yorucu ve ağır performansına sahip ekipten birisiydi,sahnede keyif verdiler,düzgün bir görüntüleri vardı,yarışma performanslarıyla da 1.olmalı gerekirdi..

  Tufag, geçen senelerde aynı oyunla gruptan bile çıkamayan ekip 3. oldu..sözün bittiği yerdir..Hakkı bence mansiyondu.

  Yedirenk hakkında yorum bile yok.2 senedir tüm Türkiye görüyor artık herşeyi..2 erkek solistin uyumsuzluğu çok açık ve net..ayrıca sarışın olan solist teknik olarak ekibin çoook üstünde bi dansçı ve ekibin içinde sırıtıyor..

  AFV, Kırşehir yöresini Tüm Türkiyeye gösterdikleri için kendilerine teşekkür ederim..Emeklerine saygımız sonsuz ama mansiyondan öte gidemezdi zaten.

  Kartal Folklor Derneği,normal sonucu aldı..

  Bursa Karagöz’ü de tebrik ediyorum..Belkide yarışmadaki en doğru sonuç onlarınkiydi,Ekip ruhlarına bayıldım..Tshirtleride ayrı bi güzeldi 🙂

  Tuana,Hoytur ile birlikte yüksek performanslı idiler,Yarışmada gayet iyiydiler,Galada kötüydüler,basit hatalar vardı,belkide Gala yüzünden böyle bir sonuç çıktı.Yoksa Hoytur ile 1 veya 2 diye tahmin ediyordum.

 5. Öncelikle emek veren herkesi tebrik etmek isterim..bir merakımı gidermek için buraya yazıyorum..şu, vaksayı, thof ve meb yarışmalarından ayıran özelliklerinin veya talimatlarının yazılı olduğu bir metin var mı acaba? Varsa nerede bulabileceğimizi söyleyebilir misiniz? Bunu inceleyebilirsek bu yorumlar ve videolar belki bir mana kazanır diye düşünüyorum..Saygılarımla

 6. halkoyunlarıyla kıyıdan köşeden biraz uğraşmış ve yarışmaya katılan kişilere sadece şu soruyu kendilerine sormalarını istiyrum yıllarca trakya oynnırken kızla erkek soloya çıkınca roman gibi oynadık diye ne puanlar gitmiştir derneklerin bunu 20 sene bu işi yapan izleyen herkes bilir ne olduda biranda göbek atan sahnede 1. oluyor .

  Ne değişti …halkoyunlar bitiyor el birliğiyle bu şunu dedi bu dedi herşey ve herkez biryana öldürdük el birliğiyle bunda hiç kimse inkar etmesin herjürinin halkoyunlarıyla uğraşan herkesin katkısı vardır .

  Burda ohh bir olduk kıskanmayın modunu bıraktığımız zaman halkoyunlarına katkı ve yaşamasını sağlarız….

 7. Yarışma çizgi yarışması diyen birisiyle ne ve nasıl tartışabilirsinizki. Sözün bittiği yer burası olmalı. Ben pes deyip bu cehalete teslim oluyorum. Kaldıki çizgi yarışması ise hoyturun iki tur atarak birinci olması gerekmezmiydi acaba. Bir kolej edası hissettiğim için hoytura kızarım ama beni hoyturu savunur hale getirdiniz ya helal size. Baştan beri yazmıyordum ama insan bazen kendini tutamıyormuş. Her neyse o sahneden dans eden, ter döken herkezin ayaklarına sağlık.

 8. tolga arkadaşım düğünde oynamayacağım roman diyorsun da sahnede yapılan hangi çizgiyi düğünde yapıyorsun?bir çok oyun zaten sahnede değişime uğruyor.bununda en önemli örneği zeybektir.herkes bir şeyler yazar durur.iş romana gelince mi olay oluyor anlamadım.. 4 kişi sizi öyle etkilemiş ki arkadakileri figüran olarak görmüşsünüz ne yaptıklarına bile bakmamışsınız 🙂 nasıl bir hazımsızlıksa bu günlerdir yazıp duruyorsunuz bitmedi kavganız 🙂 yarın yarışma var deseler yine koşa koşa geliceksiniz 😀

 9. bunu bi önceki yazımda da yazdım yine yazıcam..yıllarca zeybek ekiplerinin yaptığını yedirenk yapınca ağırınıza mı gitti ??….arkadaşlar lütfen bu yarışma çizgi yarışması,en iyi figür yarışması falan filan değil.birazda sahnede ne yaptığına bakıyorlar..kütahya 2010 da yarışmadan önce 2 provada ortayı tutturamadı ama yarışmada hiç bi hata olmadı ve hakkıyla kazandı.oyun gücüde güzeldi anlatımıda.yedirenk showunu yaptı şampiyonları şampiyonu oldu…

 10. Allah askina arkadasim Yedirenk neyiyle fark atti. Sadece oynattigi 4 soloylami geriye kalan figuran arkadaslarla mi yoksa benim dugunde bile oynamayacagim bir romanla mi? Benim kesinlikle favorim hoyturdu. Yarismaya gidipde izleyen bir insan olarak bu kadar riskli cizgiyi bu kadar guzel oynayan bir ekip daha once az sayida gordugumu belirtmeliyim. Ayrica cigili ye yapilan haksizlik daha da buyuktu mansiyon ne arkadaslar. Ip gibi cizgilere. Yazik insanlarin emeklerine yazik

 11. Arkadaşlar, tüm ekipleri tebrik etmek lazım. Benim bu yarışmadaki hiç bir grupla bağım yok ancak birçok grupta arkadaşlarım var. Kimin bu işten ne kadar anladığının çok tartışılacağı bir ortam değil burası maalesef. Hele ki yok onların 2010’daki suratlarını görecektiniz filan.. o zaman yalova’daki suratınız nasıldı ya da bu seneki suratınız?? keşke sonucu hazmedip yedirenkli arkadaşların 2010 sizlere davrandığı gibi olgunlukla medeni bir şekilde davranabilseydiniz… bir iki kötü grup dışında grupların çoğu iyilerdi fakat bu yarışmaya ilk kez katılan arkadaşlar gibi yorumlar okumak beni şaşırttı. ben yarışmayı ve galayı izlerken 2 ekip beni heyecanlandırdı biri yedirenk biri de kütahyaydı. kurgu ve sunum olarak yedirenk fark attı… oyun olarak da kütahya en iyiydi.. bu yarışma vaksa arkadaşlar yarışma şartnamesini okuyun ona göre yorum yapın… ya da yapmayın.

 12. arkadaşlar yarışmayı ve galayı izleyen birisi olarak konuşuyorum, evet birincilik kesinlikle hoyturun hakkıydı diyorum baştan sona kadar temposunu hiç düşürmeden oynayan sürekli çizgi değiştireen ve enerjisi hiç düşemeyen bir ekipti. Kütahya çok iyiydi tavırları mükemmeldi eyvallah ama 3 senedir bu yöreyle yarışmaya girmiş olmalrının sonuca etkisi oldugunu düşünüyorum, çiğlinin mizanseli güzeldi ama yarışmada bunlar pek etkili olmuyor, yedirenk ise arkadaki arkadaşları figüran olarak kullanmış 4 arkadaşla işi yürütmüş ayrıca sürekli bir blokta oynayıp durdular. yinede herkesin emeğine sağlık güzel gösteriler izledik

 13. Arkadaşlar merhaba, öncelikle Hoy-Tur’un dansçısı olduğumu belirterek hepinize teşekkür ediyorum. Bu yarışmaya katılan bütün dernekler, dansçılar aylarca inanılmaz emekler verdi, birçok şeyden feragat etti. Ancak hiç kimse hak ettiği sonucu alamadı. Sıralamanın hiçbir şekilde adil olmadığı bu yarışmada diğer dernek dansçılarının olsun, yarışmayı ve galayı izleyen insanların olsun hepsinin çok güzel yorumlarını aldık. Hoy-Tur’un birinciliği hak ettiğini düşünmeniz, bunu dile getirmeniz bizim için masa başında verilmiş olan kararlardan kat kat daha kıymetli… Ancak bir şey belirtmek istiyorum bir arkadaşımız eleştiride bulunmuş dengede durma problemi yaşamışlar, belli bir süreden sonra tekrar yapmışlar diye. Öncelikle şunu söylemek istiyorum sahneye çıkan bütün arkadaşlarımız biliyordur ki sahne çok kalitesiz bir sahneydi, öyle bir sahnede hangi ekip sürekli akıp giden bir çizgide en dinamik şekilde dans etmiş? Yarışmaya 32 kişi katıldık bu arkadaşlarımızdan en 10’u sakattı ama her şeye rağmen elimizden gelenin en iyisini yaptık. Amacım kesinlikle söz dalaşı değildir yanlış anlaşılsın istemem 🙂 Herkese yorumlarından dolayı tekrar çok teşekkür ederiz…

 14. arkadaşlar ben 2010 birincisi ekibin içinden biri olarak yine diyorumki kardeşlerim şovunu yapmıştır ve halkoyunlarından anlayan herkesinde göreceği gibi açık ara birinciliği haketmiştir.sakın tarflı yorum yaptığımı düşünmeyin. hoyturda çok iyi oynamıştır ancak oyunu mekanikleştirdikleri için kaybettiklerini düşünüyorum yani tam bi yarışma ekibi olmuş yöreden çok.yedirenkin birinciliğini ve ter akıtan arkadaşları tebrik ediyorum ancak bu yinede benim için gülünç bi durum olmaktan öteye gidemiyor 🙂 ve 2010daki surat ifadelerinide hiç unutmuyorum 🙂 eminim sonuçlar açıklanmadan kütahyayı izlediklerinde yine ümitlerini kaybetmişlerdi ama kader 🙂

 15. ben yedirenkli arkadaşlara bu konuda yüzde yüz katılıyorum senelerce zeybek sololarına kimsenin sesi çıkmadıysa bunada çıkamaz sahiden tarafsız olarak yazıyorum tabi bu benim birincimin çiğili hem olduğu gerçeğini değiştirmiyor sahiden rüzgar saçlı bir çocuk gibiydi çiğili hem hocalarını ve oyuncuları tebrik ediyorum…

 16. arkadaşlar herkez yedirenk’e 4 kişiyle işi bitirmiş diyor..zeybek ekipleri yıllarca aynı şeyi yaptı 8 dakikalık oyunun 4 dakkası pozda kaldılar..kütahya 1.olduğu sene 5 dakika ferace oynadı.artık zeybek denilince kanon ve güzel bir solist olmazsa olmuyor..herkez sodasını içsin hazmetsin..ŞAMPİYONLARI ŞAMPİYONU YEDİRENK…!!

 17. Yusuf İsimi ile yazana cevaptır. Çiğli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Belediye ile bir işbirliği yoktur tamamen devlete ait bir eğitim kurumumun Halk Oyunları Ekibidir. Belediyeden bu çalışmalarda hiç bir destek alınmamıştır . Bilginize

 18. Arkadaşlar artık bütün tartışmalar yersiz, tüm ekipler kendince jürinin adaletsizliğine uğradı. haksız bi sıralama olduğu aşikar.. herkes coşkuyla dans etti ama bunu yansıtan iki ekip vardı HOYTUR ve KÜTAHYA.. herkesin ayağına sağlık…

 19. Değerli arkadaşlar… Çoğu kişi “yedirenk” ekibinin birinciliği haketmediği düşüncesinde ortak kanıda…

  Bende öyle düşünüyorum. Yarışmadaydım ve bütün ekipleri canlı canlı yerimden kalkmadan izledim. hatta birsürü notlar aldım…

  1) Çiğili Ekibi çok başarılıydı. Ama o ilk baştaki giriş nedir ? çok güzel eğlenceli bir açılış yaptılar kahvede oturan insanlar, hatıra fotoğrafı çektiren bayanlar, simitçi, hamal, kumaşını satmaya çalışan adam vs herşey çok güzeldi ama keşke oyun hep bu yönde aksaydı…

  giriş bölümünde evet kafamda birşeyler oluştu ama oyuna başladıklarından itibaren ilk önce verdikleri bütün etkileri sildiler kafamdan… Oyun anlamında demiyorum hikaye ya da anlatılmak istenen herneyse girişte çok yanlış yaptıklarını düşünüyorum… belki bu girişte yaptıkları anlatımı en sona koysalardı daha üst sıralarda olabileceklerine emindim

  2) Yarışmadan sonra nerdeyse 50.kez Kütahya HEM’in sergilediği performansı izliyorum, hikaye çok iyi, oyuncular çok iyi, hele ki solistlere bittim o mimikler nedir öyle ? arkadaşları yürekten tebrik ediyorum…

  ama maalesef çizgi anlamında hiçbirşey yoktu… hele ki o talihsiz arkadaşımın büyük bir sabırla taşıdığı başlığının büyük bir öfkeyle atması beni tam anlamıyla yıktı… böyle yetenekli ve yürekli dansçılara çizgilerdeki düzensizlik, ve o arkadaşımın hareketi hiç yakışmadı… bulunduklar yer için belki en iyi 5. olabilirdi diyorum.

  3) Yedirenk bencede hiç hakketmedi… Solistleri çok uyumsuzdu… biri çok abarttı biri ağzını bile oynatmadı hangisi doğru olanı yaptı hala anlamış değilim..

  4) Hoytur’un çok emek verdiği sahnede gözlerinden okunuyordu… çok iyi ve çok disiplinle hazırlanmışlar belli… 1. kesinlikle olmalıydılar.. bütün ekibi kutluyorum.

  5) Tufag… Verdikleri emeğe kötü demek istemem ama çok düz ve ritim olarak ağırdı

  6) Kartal… Bence Yedirenk’ten daha iyilerdi ama en fazla 5.lik verilebilirdi belki

  7) Tuana.. Amacınız nedir ? Eğitmenleri 4.lük ödülünü almaya giderkenki tavrı hiç hoşuma gitmedi… ve sahne içinden gelen “Şaka mı bu” gibi söylemleri hiç yakıştıramadım… ve yarışmadan sonra çıkardıkları rezaleti… evet tuana gösterdikleri performans olarak onlar için en iyi yer olan 4.lüğü hakederek almıştır bana göre.

  8) AFV… İlk defa izlediğimiz Kırşehir yöresini izlerken eğlendim.. sahnedeki arkadaşların heyecanına yenik düştüğüne inanıyorum… bence yarışmanın en katkı sağlayan ekiplerinden biriydi.

  9) Karagöz HDT… Son olarak bu gruba yer verdim çünkü… En eğlenceli ekipti belkide… en azından yarışma alanı etrafından öyle görünüyorlardı.Mesela Soloları çook eğlenceliydi.. soloyu yapan arkadaşa çok yakışmıştı, lirik bir tiyatro oyunu izler gibiydim zevk aldım.
  Hoytur’la eğlendiler, AFV ile eğlendiler… tam bir ekip olgusu içindeydiler…
  arkadaşlıkları lise yıllarımı hatırlattı… Genel yönetmeninden sahne önünde onların fotoğraflarını çeken arkadaşa kadar hepsini tebrik ediyorum…

 20. Hoytur ve Çiğli için yazacağım;

  Hoytur birinciliği kesinlikle hakediyordu. Helal olsun tüm ekibe..

  Ancak sonucu biraz da siyasi algılıyorum. Chp’li çağdaş bir belediyenin ekibi malesef ne yapsa birinci olamazdı şu dönemde..

  Çiğli’nin kareografisini çok beğendim, dereceye girmemesine anlam veremedim..

  selamlar..

 21. Hoytur ve Çiğli için yazacağım;

  Hoytur birinciliği kesinlikle hakediyordu. Helal olsun tüm ekibe..

  Ancak sonucu biraz da siyasi algılıyorum. Chp’li çağdaş bir belediyenin ekibini malesef ne yapsa birinci olamazdı şu dönemde..

  Çiğli’nin kareografisini çok beğendim, dereceye girmemesine anlam veremedim..

  selamlar..

 22. ”yurdaer” arkadasım o kadar güzel yazmışsın ki…son derece tarafsız olduğun belli oluyor,bu yarışmada böyle bombaların patlayacağı’nı herkes çok iyi biliyordu,ama bu kadarını değil.tuana,kütahya ve çiğliye çok çok yazık oldu çiğli gerçekten büyüledi,ama dediğin gibi bende daha iyisini beklerdim onlardan ama şuda var belkide biz çok çok çok daha fazlasını beklediğimizden olabilir.kütahya gercekten mükkemmeldi..bilmiyorum zeybek tutkunu olduğum için mi ama bence 1.kütahya , 2.çiğli

 23. Özgür arkadaşın yazdıklarının tamamına katılıyorum. Benim sıralamam da 1 hoytur 2. Kütahya 3.Çiğli 4. Karagöz 5 Tuana,

  Kütahya sanırım başlığı fırlatan arkadaşın kurbanı oldu.Yoksa yeri bu kadar aşağıda olmamalıydı.
  Başlığın düşmesi çok sorun teşkil etmezdi, keşke fırlatıp atmasaydı.
  Çiğli den daha iyi bir zeybek bekliyordum.Belkide yüksek beklenti beni yanılttı.
  Tuana bence yöre seçiminde hata yaptı. Temiz oynamalarına rağmen tekrarlar sıktı ve bir şeyler hep noksan gibiydi.Eski Tuana tadı yoktu.
  Karagöz beklediğimden iyi bir performans sergiledi.
  Hoyturun üskübü zaten iyidir, bu seneki üsküp en iyisiydi. Yeni oyunlar, yeni çizgiler ve temiz bir ekip. Sahneye girişten, çıkana kadar artan bir tempo.
  İzlerken ben yoruldum. Benimde açık ara birincimdi. Ancak birinci Kütahya olsa yine de bu kadar şaşırmazdım.

  Buna rağmen, yedirenk kötümüydü diye sorarsanız, asla, onlarda gayet temiz ve net oynadılar.
  Ancak diğer arkadaşlarında dediği gibi bu iş 4 kişi ile olmamalı ve ciddi bir süre olan 8 dakikanın içinde hiç olmazsa 4-5 oyun sergilenmeli.
  Bu tabiki orada ter akıtan dansçı arkadaşların sorunu değil, onlara haksızlık etmemek lazım. Hepsinin emeğine sağlık.

  Beni oldukça şaşırtan şudur. Yıllardır bu yarışma ciddi şekilde eleştirilir ama diğer taraftanda halkoyunlarının oskarı denir.
  Derecelendirmede bekledikleri yerde olmayan kurumlar en ağır sözleri sarfeder ama yinede katılmaktan geri kalmaz.
  Hal böyle olunca eleştirilerinde ciddiyeti kalmıyor.

  O sahnede ter akıtan tüm dansçı arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

 24. EVREN KÜRKURAN

  MERHABA. BEN EVREN KÜRKURAN. ŞAHSIMIN EVREN ADIYLA YORUM YAZAN KİŞİ YADA KİŞİLERCE HİÇBİR BAĞLANTISININ OLMADIĞINI TÜM TÜRK HALK OYUNLARI CAMİASINA İLAN EDERİM. SAYGILARIMLA.
  YORUM YAPAN KİŞİ YADA KİŞİLERE BİRKAÇ CÜMLEM OLACAK.
  1-) HAYATIMDA ABDÜRRAHİM KARADEMİR’LE ÇALIŞMADIM.
  2-) 1997 YILINDA KONSV. THO BÖLÜMÜNE GİRDİM. AMA MEZUN OLAMADIM.
  3-) MAHMUT KARAGENÇ İLE YILLARCA ÇALIŞTIM, AHMET DİKER İLE 2 YIL ÇALIŞTIM. HATTA ÇALIŞMAKTAN ÖTE AHMET DİKER BENİM BABAM OLARAK EŞİMİ İSTEMEYE GELİP ALLAHIN EMRİNİ KOYAN KİŞİDİR.
  4-) HAYATIMDA DÜNYA BİRİNCİLİĞİM OLMADI.
  5-) 1996 YILINDA TOLGA KILIÇARSLAN LİDERLİĞİNDE GELİŞİM HALKOYUNLARI DERNEĞİ OLARAK VAKSA’YA KATILDIM. ONDA DA ZATEN EKİP OLARAK 9. OLDUK.
  EVREN ADIYLA YORUM YAZAN KİŞİ YA DA KİŞİLER İLE İLGİLİ OLARAK ŞAHSIM ADINI BÖYLE SAYGISIZ BİR DİOLAĞA KARIŞTIRDIKLARINDAN DOLAYI ORTAYA ÇIKARILMALARI İÇİN GEREKEN TÜM YAPTIRIMLARI KULLANACAĞIMI BİLDİRİRİM.
  EVREN KÜRKURAN- 0555 6045668

 25. Evren denen arkdaş sen Marstanmı geldin 😀 …Ben onu yaptım bunu yaptım diyosunda biz neden hala seni tanımıyoruz…Madem bu kadar cesurca sanal ortamda yorum yapıyosun bi TELEFONUNU verde engin bilgilerinle bizide aydınlat… peki şu yaptığın derlemeleri, Dünya ve vaksa 1.si olan ekiplerini varsa linklerini at’ bizde bi izleyelim yaa çok merak ettim… ( Tabi varsa 😉 😉 ;);)

 26. Sonuç Ne Olursa Olsun Herkes Bir şeyler Sunmuş Ortaya. Ne Kadar İyi Yada Ne Kadar Kötü Tartışılır Tabi . Herkes Elinden Geleni Yapmış. Orada ki Bütün Ekiplerin Birinciliği Var Vaksa da. Demek ki Hepside İyi Ekipler. Fazla Tartışmaya Gerekte Yok Bence … Ama KARAGÖZ’üm Harikasın 🙂

 27. Bana gorede sıralama. 1. hoytur. 2. Kutahya 3. izmir çiğli en adil sonuc olurdu.

 28. Sonuclar herkese hayırlı olsun. Bu ıse gonul verenler ıyı bılırlerkı
  gunes balcıkla sıvanmıyor. Onumuzdekı yıllarda bu organızasyon devam edecekse. Vaksa veya baska kuruluslar bunu yapacaksa Yarsıma sonuclarını
  SMS ıle belırlesınler. Bu jurı ye artık camıanın ıtımatı kalmamıstır.

 29. Tolga Kilicaslan

  EVREN İSMİYLE YAZAN ARKADAS BEN CİGLİ HEM.CALİSTİRİCİSİ TOLGA KİLİCASLAN.FACEBOOOK TANBANA TELEFONUNU GONDERİRSEN SENİ HEMEN ARAMAK İSTİYORUM.

 30. 2008 deki birinciliklerinden sonra hoytura antipati duyan biri olarak, objektif bir değerlendirmeden sonra birinciliği açık ara
  hakkettiklerini itiraf etmek zorundayım.2008 de hakketmeden aldıkları birincilikten sonra bu sene hakkettikleri birinciliği alamadılar.
  Kütahyayı izlerken resmen gözlerim doldu.Soloyu yapan elemanın alnından öpmek istiyorum.Bir zeybek bu kadar duygulu ve
  içten mi oynanır.Tüylerim diken diken izledim.Ama başlığını atan arakadaşın yaptığı arkadaşlarına büyük saygısızlık ve haksızlıktı. Çiğliden daha iyi bir zeybek beklerdim
  ama mansiyon ödülünü hakkedecek kadar kötü değillerdi.3 ya da 4 bekliyordum.
  Tufag gerçekten çok sıkıcıydı.Üçüncülüğü nasıl verdiler anlayamadım.Resmen yürüyerek oynadılar ve vurucu çizgileri hiç yoktu.Tuana bana biraz tutuk geldi,
  birşeyler eksikti.Eski çizgiler ,eksik çizgiler,anadolu ateşinden alınmış patenler.Karagöz eğlenceliydi,izlerken keyif aldım sadece.Yedirenk konusunda ortak fikre ben
  de katılıyorum; 4 kişi oynadılar.Diğerleri figuranlık yaptı.Çizgi adına etkileyici şeyler göremedim.Ekibi götüren 4 kişi farklı ve güzel oynadı ama birinciliği duyunca şok oldum
  açıkçası.Jüri neye baktı neye göre karar verdi hala düşünüyorum ve bulmakta zorluk çekiyorum.Anlamsız garipliklerle dolu bir yarışma geçti.
  Kütahya,Hoytur,Çiğli ve Karagözdeki arkadaşların gözlerinden öpüyorum.

 31. Ben tarafsız olarak izledim tüm ekipleri. Sahnede en hızlı metronomda, en düzgün çizgiyle, en güzel mimikle ve vurucu çizgilerle oynayan hoyturdu. En ihtişamlı kütahyaydı. Bursa, Tuana ve İzmir de iyi performans sergiledi. ancak hepsinin de hakkı yendi. Yedirenk senelerdir yarışmalara girer çıkar son yarışma da dahil vaksa 1. felan olacak bi performası hiç göremedim. kimse kusura bakmasın.

 32. tesekkur ederız merve kardesım.. karagoz hakkında yapmıs oldugun guzel yorumların ıcın.. yarısma tum ekıpler ıcın onemlıydı . ama aradakı olması gereken saygı sevgı duzeyınıde bılmelıydı herkes bız yeterınce ekıp oılarak bu davranısı sergıledıgımızı dusunuyruz . guzel bır yarısmaydı takı jurının yapmıs oldugu haksızlıga kadar .. kul hakkı yemek kolay ama odemek zordur .. allaha havale edıyrz.

 33. yarışmada ter döken butun arkadaslarımı tebrık edıyorum…kutahya hem oyuncusuyum ve o sahnede yer almak cok guzel bı duyguydu…beklenılen sonuclar olmasada o sahnede coskuyu yakalamak,alkıs toplamak, izleyenlerin gönullerını fethetmek,yarısma sonundakı begenıler bızım ıcın ön plandaydı…emegı gecen herkesın yuregıne saglık ….

 34. başta izmir ekibi olmak üzere yarışmaya katılan tüm ekiplerı kutluyorum…izmir ekibine emek veren tüm eğitmenlerini kutluyorum…ellerine kollarına sağlık onların…2009 da oldugu gibi yine çok güzel bir iş çıkarmışlar ortaya…bu ekibin hocaları bu işi biliyor bence bu camiada bu ekibe çamur atan insanlar bu insanları örnek alsınlar…sahneleme iste böyle yapılır…ben yarışmayı izledim hiçbir ekipte böyle sahneleme paten görmedim…ayrıca bu projenin üstüne çıkçak bir zeybek ekibi daha göremiyorum..gelelim yorumlara bi arkadaş yazmış 2012 model fotoğraf makinesi kullanmışlar bukadarmı kültüre sahipsin arkadaşım..bok atmaya çalışırken kendinizi rezil ediyosunuz..halk oyunlarımız kültürümüz bu insanların elinde yürütülüyor çok üzülüyorum..antikadan haberi yok arkadaşın giriş sahnesinin neyi anlattığını anlamıyorsa bıraksın bu işi gitsin pazarda limon satsın…evren kardeş sana gelince senin bi bilgin olmadığı besbelli bişi araştırmadan bilip bilmeden yorum yapmışşsın..kendini methetmişşsin kardeşim ama burda methetme çık camiada bişiler yap kendini tanıt…araştırmalar derlemeler yapmış bir insanın yapçağı yorumlar değil bunlar…bence bu ekibi yapan insanlardan örnek al sen..abdurrahim karademir cok bilgili bi adam ama kendini düşürüyor bu camiada…abdurrahım hocanla devam edersen iş yapmaya biryere varamazsınn kardeş…jürilere gelince jürilerin bu işten anladığı yok..bıraksınlar bu işi..bu yarışma bu formatta bitiyor ama başka bi formatta başlıcağı söyleniyor ama bu jürilerle olmamalı…cehaletin esiri olmaktan vazgeçin…

 35. Arkadaşlar bence bu kavgalara lekelemelere hiç gerek yok… Bu yarışma evet gerçekten haksız bir sonuç çıkardılar.Fakat birazda şu yandan düşünmek gerekiyo halk danslarına ne katıldı.AFV ve bursa ekibi yeni oyunlar kazandırdı.hiç bursa ekibini dikkatli izledinizmi adamlarda bir kere saygı vardı hem kendi içlerinde hem cevresine karşı… Adamlar duruşyla yetiyorlar bir kere…son gala gecesinde dışarıda kaynaştılar herkezle hangimiz böyle birşey yaptık… ben onları tanıdğım için gerçekten mutluyum…Karagöz oyunlarıyla insanların kanını kaynattı birkere oyunları hala aklımda müziğide bir okadar güzeldi.bence dereceye girmeleri gerekiyolardı ama olmadı…

 36. ‘Aydın ‘ arkadaşım sen 2008de o ortamdamıydın?Çiğli mi etti o küfürleri yoksa fomget ve tuana arasında bir kalkanı kafaya geçirmeden sonra alevlenen bir savaş mıydı,şike olduğunu bilen hoyturu tuvalete kitleyip saklamakmıydı yoksa 🙂 sadece iki ekip 15 kişiyle dans etti ve bu gruplarda hoytur 1,diğreide sonuncu olmuşdu, bunlarıda yazsaana izmiri kötülemek istiyosun madem ama izmirde bugune kadar böyle ekip izledin mi 2008den sonra ? izmir hala aşkla okunan bir şiirdir dudaklarda………boşuna kötülemeyin izmiri 😉

 37. Değerli arkadaşlar. 9 ekibin tamamını daha önceki yıllar yıne bu juriler türkiye birincisi yaptı. Sıralamalar da tek şaşırtıcı yan yedırenk olsada olan oldu. Vaksa yarısması halkoyunlarının oscarıdır. Ve bu yarısma sırf eleştırıler sırf çekememezlikden dolayı bitiyor. Çiğili iyi hostu ama 2008 de ki küfürleri kavgaları ne cabuk unuttunuz. Bu yarısma sadece sahnedekı sunumu degıl 19 yılın değerlendirmesiyle yapıldı bence. Onun için de sıralama bu. Benı tek sasırtan yedırenk oldu. Neyse herkese ıyı yorumlar …

 38. bir kutahyalı olarak yorumlara bakarak gurur duyuyorum herkesın beyenisinı kazanmıs bir gurubu niçin 1. seçilmez anlamadım!!!!!!!

 39. sacma sapan bi yarısma oldu waksa son olmasaydı zaten bir daha bu yarısmaya katılmazdı artık hiç bir ekip!!!
  rezillik,alenen sacmalaık…

 40. cok komik ve kaliteli bi yarısma oldu izmir çiğli ve hoyturu yürekten selamlıyorum. kütahya halk eğitim merkezi’nden

 41. “Kardeş, keskin kılıcın üzerine atılmadasın, tövbe ve kulluk kalkanını almadan gitme.”

  Kul hakkına girmeyin artık sayın Jüri üyeleri. Emeğe Saygı Artık ALLAH aşkına !!!

 42. “Kardeş, keskin kılıcın üzerine atılmadasın, tövbe ve kulluk kalkanını almadan gitme”

  İnsanların Hakkını Yemeyin ALLAH aşkına artık. Emeğe Saygı Sayın Jüri-Hakemler !!!!

 43. kendini ve yandaşlarını öven arkadaşlar sizi ne düşündüğünüz önemi yok sizi izleyen ve yandasınız olmayan insaların ne düsündüğü önemli kendinizi övüpte gülünç duruma düsürmeyin kütahyadan sevgilerle

 44. Öncelikle yarışmaya katılan tüm arkadaşlara ve emek veren herkezin ayağına sağlık…Kütahya Halk Eğitimi Merkezi ASO Dansçısıyım bu yarışmaya katılmak ve o sahnede yer almak herşeyden daha güzeldi…Evet sonuç önemli olabilir ama Kütahya HEM ASO Dansçıları olarak bizler o sahnede hissettiğimiz duygular,aldığımız haz ve alkışlar bizim için herşeyden daha önemliydi….

 45. Katılan bütün ekipleri kutluyorum bir emek verilmiş ve herkezin emeği kendisi için paha biçilmezdir. Evet şu yada bu sebeple dereceler değişebilir, Ama dereceler unutulur sonuçta 2012 yılı için en son hatırlanan “vay be ne güzel oynamışlardı” dedirten ekip veya ekipler hatırlanır. O yüzden yapılan haksızlıklara karşı bu gibi platformlarda birbirimize girip hiç tanımadığınız belkide yüz yüze gelmediğimiz insanlara çamur atıp birbirimizi yıpratmayalım. Az yada çok yararları olsun bu gibi durumlar ile bu insanları bağdaştırmayalım. Evet hazsızlık olduğunu düşünüyorsanız bağırın sesiniz çıksın ama kaş yapıcam derken arkadan göz çıkartmayalım. Sonuçta burdan takma isimlerle ithamlarda bulunduğunuz insanlar yarın sizi gerçek isimlerinizle bulup bunun hesabını sorabilir.

 46. Öncelikle Herkesi tebrik ediyorum.. Bu sonuçların adaletli olduğunu sanmıyoum eğer biraz Halk oyunlarından anlıyorsanız ve Geleneksel ne demek biliyorsanız Bursanın 1. olduğunu anlıyacksınız….Sonuç ne olursa olsunn hiç farketmez eğer yarışma halk dansları adı altındaysaa her zman her yerde ŞAMPİYON KARAGÖZ HALK DANSLARI. 1.2….16 BURSA

 47. “evren”arkadaş… Cok bilgili oldugunu Ahmet Diker’e Ahmet Tiker demenden anlıyoruz. 1998 de mezun olmussun orada da kalmışsın. Yaptıgın düzenlemeler de akılda kalmayacak kadar silikmiş demek ki bu kadar methetmene ragmen bilemedim. Antikacılardan bile haberin yoksa zaten diyecek birşey yok. Sen Abdurrahim Hocanı takip etmeye devam et. Meshurdur ne de olsa. Tüm genclik kendisinin ne oldugunu da ne olmadıgını da gayet iyi bilir. Aynı derlemelerinin hem mugla da hem manisada hem aydında hem izmirde hem bursada hem bodrumda yani para nerden gelirse orada değerlendirildiğini de… Herkes herşeyi biliyor bu yüzden kasma kendini hiç…

 48. yedirenk ovundugu yarısma videosunu(gala değil-yarısma) youtube a yuklesin de solistin yaptıgı kor goze parmak niteliğindeki muhtesem hatayı halkın begenisine sunsun bakalım gercekten hak ediyor muymus 1.liği???? sonra konusalım…..

  Juri bu kararıyla “son 20 yılda 1. olan ekiplerin içindeki en iyi, en cok emek harcamış ve bu ugurda en cok ter dokmus ekip, diğer 4 çift zigoş oynamayı bilmiyormus gibi 12 çift sahneye cıkıp, sonra da romanın yarısını 4 kişiye oynatan ekiptir” demiş oldu bence….

 49. O antikacıların isimlerini verde bir ziyaret edeyim ben nede olsa tam yerindeyim. 1920’ler dediğin senlerde hangi zeybekler hayattaydı bir de bana say bak Efe bile demiyorum. Ayrıca abdürrahim hocadan ahmet tiker’e kadar bir cok derleme yapan insanlarla çalıştım ekiplerinde oynadım sahne düzenlemelerini yaptım ege üniversitesi devlet konservatuarı halkoyunları bölümünden 1998 de mezun oldum muhtemelen 2 defa dünya birinciliği aldım Türkiye ve Vaksa birinciliklerini saymıyorum bile Zeybek tarihinin ilk mizansenli sitilize halkoyunu ekibinde oynadım (ki biz öle ah şu izmir ne güzel falan filan hayde gaydrı guppak falan yapmıyorduk ozamanlar oyunun metronomunu bile yükselttinmi adamın yüzüne tükürürlerdi Atatürk kapalı spor salonun da) Daha da bir şey demiyorum Densiz gibi lafları sana iade ediyorum Ekibin eğitmenleri bile senden daha terbiyeli

 50. Ben İstanbullu bir kultur sevdalisi olarak Tüm ekipler çok güzeldi hepsini tebrik ediyorum ama kutahya ekibini canlı canlı izleyipte o ekibi 1. Yapmamak bilemiyorum yüreğinize saglık bu yoldan ayrılmayın 2010 zeybekler için bir çağın kapanması digerinin açılmasidir zeybeklik budur Allah ölmeden önce böyle bir ekibi canlı izlemeyi nasip etsin diyorum…

 51. bu yarışma birinciliği kesinlikle yedirenk ekibinin hakkı değildi. hele yalovadan hiç bahsetmek istemiyorum o rezalet ekibi 3ncü sıraya yerleştirmek hangi akla hizmettir şaşıyorum. hoytur güzeldi, oyun çok modernize, solist hatun bale yapsa yeriydi ama sonuç olarak güzel bir şovdu. çiğli halk eğitime gelince, ilk sahnede kullanılan aletlerin hiçbir tanesi BU DÖNEME AİT DEĞİLDİR. hepsi ANTİKACILARDAN 1920’lere ait olarak TOPLANMIŞTIR. 1920lerin levantenlerini, rumlarını, türklerini bilmeyen bitakım DENSİZ, ne hakla izmir yöresi olmadığından bahseder??? hayatında kaç kere İzmir ekibinde oynadın ne gördün de konuşuyosun?? bir zeybek figürünü eleştirebilecek bilgiye ne kadar sahipsin?? elimizdeki 1920lere ait kartpostalları, kostüm fotoğraflarını ve diğer tüm belgeleri toplayıp yüzünüze fırlatmayı ah ne çok isterdim…!
  araştırma yapmadan konuşan insanlar ahkam kesmeyi bıraksın da jürinin ne kadar taraflı karar verdiğini görsün.. adamlar resmen hak yediklerini kendi ağızlarıyla gülerek söylüyo..daha nolsun??

 52. Yarışmadaydım. Sahne performansı, oyun gücü, oyuna katılan ruh sahneleme tekniği ve yöresellikte ön plana çıktalan özgünlük dikkate alındığında bu yarışmanın tek bir birncisi var, o da hakkı gasp edilen Kütahya’dır. Elbette diğer ekipler de çok iyi idi. Ama Kütahya hepsinden farklı idi. Bu yarışmaya bir tek şey damgasını vurdu. O da Jüri skandalıdır.

 53. 20 yıl bütün yörelerde oynamak ile sadece zeybek oynamak arasında dağlar kadar fark vardır. Birincisi çiğlide bursa yada balıkesir oyunları yok hatta hiçbir zeybek fiğürü yok evet müzikler güzel sahneleme güzel şov olarak çok güzel bir ekip ama halkoyunlarımı değil sadece Vaksa nın ğeçmiş yıllarda istediği kriterleri uygulamış bir ekip. 2. Hoy-tur evet canlı ve cok sahneleme kullanılmış bir üsküp çıkardı ama son 3 dakikası fiğür tekrarından başka bir şey değil ve ayrıca dansçı arkadaşların biraz ayakta durmakta zorlandığı doğru çünkü yapmaları istenilen şeyler onların üzerinde kalmış. Tuana işin kolayına kaçtığı için hiç hesapta yok zaten . Yalovanın derecede yer alması mucize. Karagöz ve Vakıf yeni oyunlar sergilemişler ama yeni bir oyun sergilerken bile onun hakkını vermek gerekir. Kütahya ve Yedirenk temiz oyun çıkarmışlar ama Kütahya biraz daha dağınık ve önceki senlerin cok altında bir ekip ama Yedirenk risk almadan jüri formundaki kriteleri bir bir yerine getirmiş. Şimdi soru şu önceki senlerde birinci olanlar şov yaptığı ve gelneksel tarzda oyunlar sergilemediği hatta bazı ekiplerde figür bile yapılmadığı eleştirlerine maruz kaldı. Şimdi de geleneksel tarz oynayan ve hafif bir şov yapan ekipler eleştirliyor. Bu açıdan jüri iki dengeyide korumak için tam yerinde bir 1. lik ve 2. lik kararı vermiş. Önce geleneksel ol sonra şov yap.

 54. arkadaşlar afv nasıldı kırşehir yeni düzenlenen formatla oynadılar hanginiz yerinizde durabildiniz 6.oldular yerleri dahada üstte olmamalımıydıbence daha üstte olmalıydı.tüm ekiplere ve başkanları tebrik ediyorum.başarılarınızın devamını diliyorum.

 55. bir de birşey söyleyeceğim acaba siz sadece galayı mı izlediniz kütahyanın değerlendirildiği gösterisinde bir tane çizgi yoktu hep bozuk hepsini geç adam başlığı düşüyordu çıkarttı kulise fırlattı

 56. Bursa aynen kötüydü ama ortaya yeni şeyler koymuş en azından yeni müzik(Tarkan hoca) yeni kostümler yeni oyunlar salıncak felan çok güzeldi çiğli jilet gibi ama balıkesirin hatta bursanın oyununun izmirde ne işi var

 57. Ben de 19 senedir halkoyunları camiasında olan bı dansçiyim , diyebilirim ki Hoytur 1. Olmalıydı.. İki ve uç yedirenk ve Kutahya olmalıydı. Tuana beklediğim kadar iyi degildi, özellikle müzikleri çok basitti ama 4. Olmaliydilar. Yalova ekibi 9. Olmalıydı !! Hayatımda bukadar sıkıcı bı ekip görmedim. Aynı muzikle 3 dakika oynadılar ve tek sahne dikdortgen düz çizgiydi, keske bı tane daha sahne yapabilselermis!!. Bursa da kötüydü .. Izmır ekibi tertemiz jilet gibiydi, müzikleri de öyle, Tarkan hoca gene doktürmüs.. Çok adaletsiz buldum sonucu ve genclerin emeklerini yediklerine de kızdım! Açıkcası halkegitimlere ödül vermemek , dernekleri yaşatmak Icin uygulanan bir teori.

 58. yedirenk riske girmemiş sade sabit çizgiler aynı patenler üzerinde oynuyor hatta 4 kişi oynadı ekipte başka birşey yok bunun sebebide ekipte yeni dansçıların çoğunluğuydu büyük ihtimal zaten riske girmeyen ekipler kazandı fethiyede öyle aynı patende 1 dk oynadılar 😀

 59. merhabalar dün akşam sabancı üniversitesine bende 12 yıldır oynayan bir halk oyuncu olarak yarışmacı ekipleri izlemeye geldim daha doğrusu dernek olarak bulunduk…en çok beğendğim ekip kütahya idi..benim gönlümün 1.incisiydi..ama yedirenk ve tuanada benim en beğendiğim iki topluluk…hepsi çok başarılıydı ben çook ama çok beğendim…o kadar hareketliydiki oyunlarınız kareografileriniz ayakta durabilmek marifet ister 🙂 bütün ekiplere söylüyorumm hepinizin ayaklarına sağlık…çok iyisinizzz….

 60. Şükrü SÖNMEZ

  Bir Karagöz Halk Dansları Topluluğu Dansçısı olarak yarışmaya katılan tüm ekipleri tebrik ediyorum. Her ne olursa olsun duruşunu , gülüşünü düşürmeyen ve Karagöz Halk Dansları Topluluğu Dansçısına yakışan davranışları sergileyen arkadaşlarıma , abilerime , ablalarıma , hocalarıma , yani kısaca aileme sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum…

 61. çiğli de hak ettiği yer de sen bursa ve balıkesirde oynan oyunu izmirde oyna sonra bağır çağır başta yaptığı olayda saçma bir yerde halı satılıyor bir yerde simit var ayakkabı kutusna bakıyorsun 2012 model fotoğraf makinası felan hangi dönemi anllattıkları belli değil 🙂 Çok saçma bir yarışmaydı tuananın juriye saldırışı hatta kendi içinde sen hata yaptın sen ettin tartışmaları gala gecesi 3 ekibin beraber çalıp oynamaları gerçekten çok güzledi buun dışında halk oyunları pek bir şey kazanmadı

 62. yedirenkte oyun felan oynamadı 2 kız 2 erkekle 1 oldu adamlar 28 kişi duruyor bütün oyun pozda 4 kişi oynuyor aynı çizgiler aynı şeyler 3. sırada ki ekip bir fethiye oynadı mıy mıy mıy uyku getirdi ve hep aynı çizgiler eminim kendileride şaşırmıştır 3 e 🙂

 63. 1.Hoytur
  2.Tuana
  3.Kütahya
  çok komik bir sıralama yaptın arkadaş hoyturun yeri orası eyvallah
  ama tuana ilk 5 bile fazla sen önceki senelede oynadığın kareografiyi tut oyna birincilik bekle kütahya çok güzel oynadı ama ne çizgi var ne birşey var adamlar düğünde oynar gibi oynadılar bir de üzerine adam başlığını çıkartıp attı sizin izledikleriniz yarışma değil gala sanırım ayrıca kutlanacak 2 ekip var bur sa kültür sanat ve turizim vakfı karagöz hdt ve afv adamlar halk oyunlarına birşeyler kazandırdı bursaya 10 numara oyunlar geldi helal olsun ama yarışma tam bir skandal dı bütün ekipler kostüm düşürdü bütün ekipler hata üzerine hata yaptı ama bunda en büyük pay sahnedeydi dansçılar dans etmeyi bırakın ayakta durmakta güçlük çektiler

 64. yedirenk hakettiği birinciliği aldı. yorumları yazanların hangi dernek yanlısı olduğu aşikar 🙂 fazla eleştiri gizli hayranlıktır. tebrikler yedirenk her şeye rağmen herkes farkında sensin ŞAMPİYON 🙂

 65. arkadaşlar jüri kendisini rezil etti,bu kadar kaliteli ekipler dururken kalkıpda hak etmeyni 1 yaptılar,ayrıca Vaksa Yarismasinda Uzerinde IZMIR YORESI KOSTUMU olan bir dansci yarismada gorev alan bir juriye yaklasir ve agzina geleni soyler. TURK HALK OYUNLARI KONSERVATUARINDA ogretim gorevlisi ve kendini otorite zanneden bu kisi dansciya bakar bakar, kekeleyerek dansciya sorar.
  “SEN HANGI EKIPTENSIN?’ der..Rezil bir jüri üyesi tarafından puanlanan bir sonucun ne kdar vasat olduğunu görüyoruz.. KİMLERİN ELİNDEYİZ ..

 66. yedirenk i cekememezlik diye bir durum yok ortada.. son 2 yilda 10 kisilik kendini juri sanan juri heyeti ve kendini genel sanat yonetmeni sanan kisi haric hemen hemen herkesin temel ve ortak fikridir bu.. herkesin emegine eline koluna saglik.. fakat emek hirsizligi her yerde var yapacak bir sey yok emek hirsizliginin olmadigi bi yer var mi diyen juri uyelerinin bulundugu bir yarismadan adaletli sonuclar bekleyemezdik.. herkes emek verdi herkes cok calisti..kimse kimseye dusman degildir fakat dernekleri birbirine vurduruyorlar.. rant sagliyorlar.. bizler bu ise halkoyunlarina gonul vermis insanlariz.. fakat bence bu yarismayi kazanan veya kaybeden ekipler degil degerlendirmeleri ve ettikleri sozleri ile basta juri baskani olmak uzere sayin juri heyeti damgasini vurmustur..

 67. tam bir skandal sonuçtu…tuana,hoytur ve kütahyanın hakkı yenmiştir…sıralama

  1.Hoytur
  2.Tuana
  3.Kütahya

  olmalıydı…Bu ilk üç sıralama belki değişebilirdi….ama yedirengin 1. olmasının hiç bir mantıklı açıklamasını bulamıyorum…

 68. Kesinlikle 1.Hoy-tur ve ya Kütahya olmalıydı. Hakları yendi ayrıca yeni bir yöre vardı Kırşehir bence sonuncu olmamalıydı en azından 5 ve ya 6 olmalıydı şaibeli bir yarışmaydı..

 69. arkadaslar bu yedırenk cekememezlıgı nedendır bılmıyorum =) hakkımız olan bırıncılıgı aldık,iyi geceler =))

 70. Bence çok yerinde bir değerlendirme olmuş katılan ekipleri tebrik ediyorum.

 71. en super performans en iyi oyun Yalova Tufag di 1. olmak onlarin hakkiydi haklarinin yenildigini dusunuyorum.

 72. birincilik kesinlike Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğunun hakkıydı. Yedirenk oynadığı oyunla kesinlikle haketmedi birinicliği..

 73. Yedirenk Halk Oyunları GSK’nın birinciliği çok şaşırttı,hiç hakketmediklerini rahatlıkla söyleyebilirim.Kütahya Halk Eğitim Merkezi’nin hakkı yenmiştir mansiyon ödülüyle aynı zamanda birinciliği hakkeden Hoy-Tur Halk Dansları Topluluğu’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.